Voit ottaa kotona useimmat virtsa-, uloste- ja sylkinäytteet. Kotona otettavat laboratorionäytteet tarvitsevat aina hoitoyksikön tekemän laboratoriolähetteen.
Käytä näytteenottoon aina laboratoriosta tai hoitoyksiköstä saamaasi näyteastiaa. Näyteastiat ja ohjeet näytteenottoon voit noutaa ISLABin näytteenottopisteistä ilman ajanvarausta.

Näyteastioiden nouto- ja palautusautomaatti
Näyteastioiden nouto- ja palautusautomaatista voit noutaa näyteastioita ja palauttaa kotona otetut näytteet ilman ajanvarausta ja jonottamatta. Sinulla tulee olla voimassa oleva lähete ISLABille.
Automaatit ovat käytössä näissä toimipisteissä:
- Kuopion keskuslaboratorio (KYS Puijon sairaala)
- Savotalon näytteenottopiste
- Joensuun keskuslaboratorio (Pohjois-Karjalan keskussairaala)
- Torikadun näytteenottopiste
- Mikkelin keskuslaboratorio (Mikkelin keskussairaala)
- Savonlinnan laboratorio
Automaatista voit noutaa näyteastian näihin tutkimuksiin:
- U-Kemseul, U-Solut, U-BaktVi, U-BaktEVi
- U-AlbKre
- F-Calpro
- F-BaktNhO, F-MikrNhO (vain Kuopion, Joensuun ja Mikkelin keskuslaboratorioiden automaatit)
Voit tarkastaa sinulta pyydetyt tutkimukset Omakannasta tai lähetteen tehneestä hoitoyksiköstä. Jos et tiedä, mitä tutkimuksia sinulle on määrätty, nouda näyteastia näytteenotosta henkilökunnalta.
Tarvitsetko apua?
Henkilöasiakkaiden neuvonta (ei ajanvarausta)
puh. 044 457 0740
arkisin klo 7.30–15
asiakasneuvonta(at)islab.fi